Zdrowy Przedszkolak = Szczęśliwe Dziecko

KRĘGOSŁUP PRZEDSZKOLAKA.


To czy twoje dziecko będzie miało proste plecy i zdrowe stópki zależy od wielu czynników budowy ciała ,sposobu poruszania się, napięcia mięśniowego a często nawyków prawidłowego stania i siedzenia. Trzylatek ma jeszcze słabe mięśnie brzucha dlatego „wypina” go do przodu. Powoduje to że kręgosłup zbyt mocno wygina się do przodu /pogłębia się wtedy lordoza/. Jeśli mięśnie kręgosłupa, brzucha , pośladków malucha nie wzmocnią się za kilka lat pojawią się problemy. Zapewnij maluchowi maksimum ruchu. Gry i zabawy najlepiej na świeżym powietrzu to najbardziej skuteczna recepta, aby zapobiec wszelkim wadom postawy. Zachęcaj do jazdy na rowerze, hulajnodze, zimą chodźcie na sanki.. Jeśli masz możliwość dodatkowo zapisz go na basen i zajęcia korekcyjne .Zajęcia pomagają zapobiegać wadom postawy i je leczyć.



PROFILAKTYKA NAJWAŻNIEJSZA.


Zdecydowanie ograniczaj siedzenie przedszkolaka przed telewizorem i komputerem. Długie przebywania przed telewizorem czy komputerem nie jest dobre nie tylko dla kręgosłupa, ale też dla oczu. Dzieci często przebywają przy stolikach rysując, malując, grając w gry planszowe itp. Koniecznie zwróć uwagę jak siedzi twoje dziecko. Siedząc przy biurku powinien mieć stopy oparte o podłogę, nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym.. Kręgosłup w odcinku lędźwiowym musi być oparty o krzesło. Dziecko nie może być pochylone, przygarbione czy skulone. Nie pozwalaj dziecku na siedzenie na podwiniętych nogach, szczególnie na podwiniętej jednej nodze. Zwracaj też uwagę na to , by nie zaokrąglało pleców. .Maluch może siedzieć po turecku /nogi skrzyżowane/ lub być w siadzie prostym / nogi wyprostowane do przodu/. Uwaga - plecki powinny być przy tym proste a nie pochylone do przodu.


TRZEBA LECZYĆ.


Wyleczyć można każdą wadę postawy, jeśli tylko odpowiednio wcześnie ją się zauważymy. Dlatego jeśli zobaczysz coś niepokojącego w postawie twojego dziecka poproś pediatrę o skierowanie do ortopedy. Przedszkolak może ćwiczyć pod okiem specjalisty, ale dodatkowo koniecznie również w domu – każdego dnia, co najmniej przez 15 minut.

PRZYKŁADY ĆWICZEŃ NA NAJCZĘSTSZE WADY POSTAWY.

PLECY WKLĘSŁE - widać silnie zaznaczony odcinek lędźwiowy kręgosłupa, mocno wypięty do przodu brzuch.
POMOCNE ĆWICZENIA- nożyce, skłony do przodu z pozycji leżącej, a także jazda na rowerze i pływanie.

PLECY OKRĄGŁE – dziecko jest jakby pochylone do przodu , wyraźnie widać odstające łopatki i zapadniętą klatkę piersiową. Okrągłe plecy często można zauważyć u dzieci nieśmiałych , zestresowanych nie mających poczucia bezpieczeństwa..
POMOCNE ĆWICZENIA – mostek, wspinanie się na palce z mocno wyciągniętymi w górę rękami, ćwiczenia oddechowe, pływanie na plecach.

PLECY PŁASKIE – fizjologiczne wygięcie kręgosłupa jest spłaszczone. Dziecko ma wysunięte do przodu barki, zwykle ten problem występuje u dzieci bardzo szczupłych, mających słabe mięśnie.
POMOCNE ĆWICZENIA – koci grzbiet, toczenie piłki leżeniu na brzuszku, pływanie.

KOŚLAWOŚĆ KOLAN – kolanka dziecka są skierowane do wewnątrz, uda w stosunku do podudzia tworzą literę X. Przyczyną koślawości kolan często jest nadwaga, osłabienie napięcia mięśniowego, długie siedzenie na piętach ze złączonymi kolanami.
POMOCNE ĆWICZENIA – jazda na rowerze, jazda konna, pływanie, wszelkie ćwiczenia w siadzie po turecku.

SKOLIOZA – boczne skrzywienie kręgosłupa, jeden bark jest zdecydowanie niżej niż drugi , często jedna z łopatek odstaje.
POMOCNE ĆWICZENIA – zabawy z szarfą/dziecko trzyma ją z tyłu na wysokości barków i powoli unosi do góry ściągając łopatki/, ćwiczenia na drążku, także pływanie.