ADAPTACJA PRZEDSZKOLAKA

Czym właściwie jest adaptacja dziecka w przedszkolu?
Adaptacja w przedszkolu to nic innego jak stopniowe oswajanie się dziecka z nowym miejscem, poznawanie funkcjonowania środowiska przedszkolnego oraz nauka przebywania w większej społeczności.


Jak długo może trwać adaptacja dziecka w przedszkolu?
Adaptacja w przedszkolu to proces, którego przebieg dla każdego dziecka trwa dokładnie tyle, ile ono potrzebuje, żeby się zadomowić i poczuć dobrze w nowym miejscu. W przypadku jednego maluszka potrwa to zaledwie kilka dni, a innego – kilka tygodni lub miesięcy, a nawet i dłużej. To zdecydowanie indywidualna kwestia, bo przecież każde dziecko jest inne i ma prawo we własnym tempie budować zaufanie do nowych dorosłych w życiu i oswajać się z nowymi warunkami.


Najważniejsze rady dla rodziców na pierwsze dni w przedszkolu


1.Pozytywne nastawienie


Rodzicu podkreślaj często, że przedszkole jest super, dzieci się tam bawią, uczą, tańczą i śpiewają, że do pani można się zwrócić z każdym problemem, jest pyszne jedzenie i bardzo dużo zabawek, których nie ma u nas w domu. Uśmiechaj się, miej radosny i pewny głos, życz dziecku miłej zabawy, dobrego dnia, miłego czasu z kolegami.


2.Konsekwencja i stanowczość, rutyna, rytm


Konsekwencja w decyzji o pozostawieniu dziecka w przedszkolu to sprawa absolutnie konieczna. Jeśli rodzic ulega prośbom dziecka, żeby zostać w domu to proces adaptacji będzie się wydłużał. Wypracuj rytm, np.: ta sama trasa do przedszkola, wejście do sali, sposób pożegnania z dzieckiem, uścisk, całus, przybicie piątki.

3.Krotkie rozstania


Poranne pożegnanie w drzwiach sali powinno być krótkie, nawet jeśli dziecko płacze. Rodzicu nie stój w drzwiach, nie przeciągaj tego momentu. Nie wnoś dziecka na rękach do sali: zrywanie dziecka z rąk rodzica to nic miłego ani dla dziecka, ani dla rodzica, ani dla nauczyciela. Dziecko powinno wejść do sali o własnych nogach, niech chwyci nauczyciela za rękę i wejdzie do sali.


4. Bez pospiechu


Rodzicu przyprowadź dziecko do przedszkola na spokojnie, nie poganiaj dziecka w szatni z obawą, że spóźnisz się do pracy, nerwowa atmosfera nie pomoże dziecku. Daj maluchowi czas na spokojnie przygotować się do wejścia do sali.


5. Wygodne ubranie


Niekrepujące ruchów ubranie, takie które łatwo zdjąć i założyć. Dzięki temu dziecko ma poczucie, że sobie poradzi i czuje się pewniej i bezpiecznie. Rodzicu pamiętaj, że w przedszkolu dziecko maluje farbami, je i ubranka mają prawo się ubrudzić, dlatego zadbaj o takie którego nie będzie Ci szkoda, jeśli niektórych plam nie uda się wybawić.